Informacja dla instytucji szkoleniowych
Informacja dla instytucji szkoleniowych
Szanowni Państwo,
Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim informuje, że instytucje szkoleniowe ubiegające się o uzyskanie zlecenia na przeprowadzenie szkolenia finansowanego ze środków publicznych muszą posiadać aktualny wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzony przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.
Wybór i zlecenie organizacji szkoleń dla bezrobotnych i pozostałych uprawnionych osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim następuje zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych oraz Regulaminem udzielania zamówień publicznych o wartości nieprzekraczającej kwoty wskazanej w art. 2 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzonego przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim, a w przypadku szkoleń organizowanych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) – zgodnie z obowiązującymi wytycznymi obejmującymi zasady dokonywania zamówień w ramach projektów.
Ogłoszenia o planowanych zamówieniach publikowane są na stronie internetowej Urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Urząd, w celu zapewnienia najwyższej jakości szkolenia, dokonuje wyboru instytucji szkoleniowej i zleca jej przeprowadzenie szkolenia z zachowaniem obowiązujących procedur oraz mając na uwadze zasady konkurencyjności, równego traktowania i przejrzystości, a także ogólne zasady wydatkowania środków publicznych w sposób racjonalny, gospodarny i celowy.
Osoby bezrobotne ubiegające się o skierowanie na wskazane przez nie szkolenie (szkolenia indywidualne) mogą dołączyć do wniosku informację o wybranym przez siebie szkoleniu. W tym celu instytucje szkoleniowe mogą wykorzystać opracowany przez Urząd wzór informacji zawierający podstawowe dane dotyczące oferowanego szkolenia. Jednocześnie informujemy, że przedłożona przez wnioskodawcę informacja nie jest wiążąca dla Urzędu i nie stanowi gwarancji skierowania bezrobotnego do wybranej przez niego instytucji. Ma ona charakter wyłącznie informacyjny i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku osoby bezrobotnej o skierowanie na szkolenie indywidualne będzie stanowiła podstawę do opisu przedmiotu zamówienia.
Ponadto osoby bezrobotne poniżej 30. roku życia mogą ubiegać się o skierowanie na szkolenie w ramach bonu szkoleniowego. Bon stanowi gwarancję skierowania na szkolenie wskazane przez osobę uprawnioną oraz opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia do wysokości określonej w bonie szkoleniowym (nie więcej niż 100% przeciętnego wynagrodzenia), a osoba bezrobotna pokrywa z własnych środków koszty przekraczające ten limit.
W ustalonym terminie osoba, której przyznano bon, ma obowiązek dostarczenia kompletnej oferty szkoleniowej, sporządzonej przez wybraną przez siebie instytucję szkoleniową. Oferta musi zawierać co najmniej: - program szkolenia wraz z harmonogramem zajęć;
- wzór zaświadczenia lub innego dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia i uzyskanie umiejętności lub kwalifikacji;
- wzór ankiety służącej do oceny szkolenia.
Urząd następnie zawiera umowę z instytucją szkoleniową wybraną przez osobę bezrobotną, a oferta instytucji szkoleniowej zostaje dołączona do umowy, stanowiąc jej integralną część. Termin rozpoczęcia szkolenia wskazany w ofercie nie powinien być wcześniejszy niż 14 dni od dnia zwrócenia wypełnionego bonu przez osobę uprawnioną. Jest to czas niezbędny na przygotowanie umowy, podpisanie jej przez obie strony oraz wydanie osobie bezrobotnej skierowania na szkolenie.
Aby ułatwić instytucjom szkoleniowym sporządzenie oferty oraz ujednolicić zakres podawanych w niej informacji Urząd udostępnia opracowany przez siebie wzór oferty w ramach bonu szkoleniowego zawierający dane niezbędne do zawarcia umowy i przeprowadzenia szkolenia.