Dodatek aktywizacyjny

Dodatek aktywizacyjny

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

Dodatek aktywizacyjny będziesz mógł otrzymać, jeżeli:
  1. jesteś bezrobotnym z prawem do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
  2. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmiesz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będziesz otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Będziesz otrzymywał dodatek aktywizacyjny przez:
  1. przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości do 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli jesteś bezrobotny, masz prawo do zasiłku i z własnej inicjatywy podjąłeś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  2. przez cały okres, w jakim przysługiwałby Ci jeszcze zasiłek, w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych, jeśli podjąłeś zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy.

Co należy zrobić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Jeżeli chciałbyś ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny wraz z dokumentem potwierdzającym podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Dodatek aktywizacyjny nie będzie Ci przysługiwał, jeżeli:
  1. podejmiesz zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy do wykonywania robót publicznych, prac interwencyjnych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy;
  2. podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony lub dla którego wykonywałeś inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem;
  3. podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
  4. przebywasz na urlopie bezpłatnym.

​Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Dodatek aktywizacyjny

Przy ubieganiu się o dodatek aktywizacyjny wymagane są dokumenty:
1. Wypełniony i podpisany wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego;
2. Zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę.
 

WNIOSKI NIEKOMPLETNE I NIEUZUPEŁNIONE W TERMINIE 7 DNI NIE BĘDĄ ROZPATRYWANIE
Termin załatwienia sprawy:
Wydanie decyzji o jego przyznaniu lub odmowie następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku i innych niezbędnych dokumentów do jego rozpatrzenia – jeśli zaistnieją okoliczności uniemożliwiające wydanie decyzji w w/w terminie, zostaje on przesunięty zgodnie z obowiązującymi przepisami do chwili wyjaśnienia nieprawidłowości.
Dodatkowe informacje w w/w sprawie można uzyskać  w siedzibie Urzędu, w pokoju nr 15 lub pod telefonem 58 727 07 14 wew. 41.
Wniosek i druk zaświadczenia o przyznanie dodatku aktywizacyjnego znajdują się w zakładce  „Dokumenty do pobrania".
 
W CELU WYPŁATY DODATKU AKTYWIZACYJNEGO WYMAGANE JEST ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE PRZEPRACOWANY MIESIĄC.
Powyższe zaświadczenie składa się co miesiąc, do 5-tego dnia miesiąca następnego po miesiącu przepracowanym. Nie złożenie zaświadczenia skutkować będzie wstrzymaniem wypłaty dodatku aktywizacyjnego.




 

Menu Display