Dokumenty do pobrania - Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim


Zawartość stron

OGŁOSZENIE
 Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim informuje, iż w dniach
9-10 września 2024 roku
 będzie prowadzony II nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawców z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

NABÓR ZAKOŃCZONY
 
Informujemy, że w 2024 r. Rada Rynku Pracy określiła następujące priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
  • CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne.
  • WTZ mogą być tworzone przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
  • Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRPiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS). Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia), spółki non-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.
  • Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego.
  • ZAZ – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164)
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
Urząd będzie brał pod uwagę obszary/branże ujęte w Strategii Rozwoju Powiatu Starogardzkiego na lata 2021-2027, która znajduje się na stronie internetowej http://bip.powiatstarogard.pl/v,2596,strategia-rozwoju-powiatu-2021-2027.html Obszary/branże na terenie powiatu wymagające szczególnego wsparcia brane pod uwagę przy ocenie spełniania warunków niniejszego priorytetu przez Urząd: ochrona środowiska, ekologia, transport, edukacja, budownictwo, ochrona zdrowia, pomoc społeczna.
 
Informacje dotyczące prowadzonego naboru
Kwota środków Funduszu Pracy na realizację przez Urząd zadań w ramach rezerwy środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 74 235,54 zł.
Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na kształcenie ustawiczne.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w dniach 9-10.09.2024 r. w godz. 7:30 – 15:30 w formie:
  1. papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim, ul. Kanałowa 3, 83-200 Starogard Gdański, Kancelaria Ogólna – parter lub
  2. elektronicznej na adres elektronicznej skrytki podawczej Urzędu ePUAP: /w6fhq606ld/SkrytkaESP lub przez portal praca.gov.pl („Pismo do Urzędu")
W przypadku elektronicznego złożenia wniosku wraz z załącznikami niezbędne jest opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez pracodawcę lub osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy nie tylko pisma skierowanego do Urzędu, ale także wniosku, jak i załączników.
Dla wniosków przesłanych pocztą lub elektronicznie również liczy się data i godzina dostarczenia/wpłynięcia wniosków i w obu przypadkach ostateczny termin upływa 10.09.2024 r. o godz. 15:30:
  • w przypadku poczty uwzględnia się potwierdzenie odbioru przesyłki przez tut. Urząd,
  • elektronicznie znacząca będzie data i godzina wpływu.
Wnioski złożone poza terminem prowadzonego naboru lub mailowo nie będą podlegały ocenie. Decydujące znaczenie dla oceny zachowania powyższego terminu ma data i godzina wpływu wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim, a nie data jego wysłania przesyłką pocztową czy kurierską.
  1. Ze środków KFS nie mogą być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osób:
  1. współpracujących, tj.: małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego;
  2. przebywających na urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym lub urlopie bezpłatnym;
  3. wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych;
  4. pełniących funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy są zatrudnione
    na umowę o pracę w spółce);
  5. pełniących funkcję prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jej jedynym lub większościowym udziałowcem.
  1. Środki z KFS nie mogą być przeznaczane na finansowanie:
  1. kosztów dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia związanego z kształceniem ustawicznym;
  2. studiów wyższych (licencjackich, magisterskich, doktoranckich), staży, konferencji branżowych, konferencji naukowych;
  3. kosztów kształcenia ustawicznego, którego obowiązek przeprowadzenia wynika z odrębnych przepisów prawa, np. badań wstępnych, okresowych czy też kontrolnych; szkoleń obowiązkowych dla wszystkich pracowników (np. szkoleń BHP, PPOŻ);
  4. kosztów kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określonych w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarek i położnych, które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej;
  5. kształcenia ustawicznego realizowanego poza granicami Polski;
  6. kształcenia ustawicznego rozpoczętego przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy pomiędzy Starostą a pracodawcą;
  7. kształcenia ustawicznego pracodawcom zamierzającym samodzielnie realizować usługi edukacyjne dla własnych pracowników;
  8. innych kierunków i form kształcenia ustawicznego niż tych ujętych we wniosku.
  1. Środki KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i Pracodawcy przyznawane
    są na wniosek Pracodawcy w wysokości 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw oraz pracodawców niebędących przedsiębiorcami i jednocześnie zatrudniających na dzień złożenia wniosku mniej niż 10 pracowników w wysokości do 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
  2. Przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy uwzględniane są wyłącznie koszty samego kształcenia ustawicznego. Nie podlegają natomiast uwzględnieniu pozostałe koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym np. wynagrodzenie za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy itp.
  3. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków z KFS na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy składa w Urzędzie wniosek wraz z załącznikami.
  4. Wniosek oraz załączniki składane w formie elektronicznej winny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez pracodawcę lub osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy.
  5. Do wniosku pracodawca dołącza:
    1. zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
    2. informacje określone w przepisach wydanych na podstawie, art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
    3. w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – kopię dokumentu potwierdzającego miejsce prowadzenia działalności na terenie podległym Powiatowemu Urzędowi Pracy w Starogardzie Gdańskim np. kserokopia umowy dzierżawy, najmu;
    4. kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, np. kserokopię umowy spółki w przypadku spółek prawa cywilnego wraz z ewentualnymi wprowadzonymi do niej zmianami lub statut w  przypadku stowarzyszenia, fundacji czy spółdzielni lub inne dokumenty (właściwe np. dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli);
    5. program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu wnioskowanego kształcenia ustawicznego przygotowany przez realizatora kształcenia ustawicznego;
    6. wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, zawierający co najmniej (o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących): nazwisko i imię uczestnika kształcenia, nazwę i termin realizacji kształcenia, nazwę organizatora kształcenia oraz datę i podpis osoby upoważnionej do wystawienia niniejszych dokumentów;
    7. w przypadku kursów dokument, na którego podstawie organizator kształcenia prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego, jeżeli informacja ta nie jest dostępna w publicznych rejestrach elektronicznych;
    8. kserokopię aktualnych na dzień złożenia wniosku certyfikatów jakości usług posiadanych przez organizatora kształcenia ustawicznego;
    9. pełnomocnictwo osób działających w imieniu wnioskodawcy, jeżeli nie wynika to bezpośrednio z dokumentów (np. KRS);
    10. kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia w przypadku ubiegania się o pomoc w ramach priorytetu B (Uwaga! Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności winno być prawomocne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydane przez organ właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu);
  6. W przypadku ubiegania się o pomoc w ramach priorytetu D Urząd będzie brał pod uwagę obszary/branże ujęte w Strategii Rozwoju Powiatu Starogardzkiego na lata 2021-2027, która znajduje się na stronie internetowej http://bip.powiatstarogard.pl/v,2596,strategia-rozwoju-powiatu-2021-2027.html
Obszary/ branże wymagające szczególnego wsparcia brane pod uwagę przy ocenie spełniania warunków niniejszego priorytetu przez Urząd to: ochrona środowiska, ekologia, transport, edukacja, budownictwo, ochrona zdrowia, pomoc społeczna. Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD.
  1. Wszelkie dokumenty składane wraz z wnioskiem muszą być sporządzone w języku polskim.
  2. Wniosek w Urzędzie mogą składać pracodawcy mający siedzibę lub prowadzący działalność gospodarczą
    na terenie powiatu starogardzkiego.
  3. Wniosek należy złożyć w terminie naboru ogłoszonym przez Urząd.
  4. Wskazana we wniosku forma kształcenia ustawicznego powinna rozpocząć się nie wcześniej niż 21 października oraz nie później niż 15 listopada 2024 roku.
  5. Wnioski o przyznanie środków z KFS należy składać na formularzach zgodnych ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu – starogardgdanski.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania" -> „Pracodawcy i przedsiębiorcy" -> „Nabór II wniosków o przyznanie środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego"
  6. Wniosek należy wypełnić elektronicznie lub pisemnie odpowiadając na wszystkie zawarte we wniosku pytania.
  7. Wszystkie miejsca, w których naniesiono poprawki lub zmiany powinny być parafowane.
  8. Wniosek należy wypełnić wyłącznie na jedno kształcenie ustawiczne.
  9. Wnioski weryfikowane są przez osoby odpowiedzialne za realizację i finansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS w Urzędzie według kryterium kompletności, czyli załączenia wszystkich wymaganych dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 10 Regulaminu przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim w 2024 r.
  10. Po pozytywnej weryfikacji powyższego kryterium przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
    1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
    2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
    3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
    4. posiadanie przez organizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS aktualnych na dzień złożenia wniosku certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
    5. w przypadku kursów – posiadanie przez organizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na którego podstawie prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
    6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
    7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy;
  11. Starosta może rozpatrzyć pozytywnie wniosek pracodawcy, który nie wpisuje się w żaden z w/w priorytetów jedynie wtedy, kiedy pozostaną w jego dyspozycji środki po rozpatrzeniu wniosków spełniających priorytety.
  12. Starosta rozpatruje wnioski pracodawców w terminie do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. W szczególnych przypadkach okres ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy.
  13. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Starosta uzasadnia odmowę. Odmowa nie podlega odwołaniu.
  14. W przypadku gdy złożony wniosek pracodawcy jest nieprawidłowo wypełniony, Starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
  15. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
    1. niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie;
    2. niedołączenia załączników, o których mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – czyli załączników wymienionych w § 5 ust. 10 lit. a-e Regulaminu w sprawie przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim w 2024 r.
    3. gdy wniosek wpłynie poza ogłoszonym przez Urząd terminem naboru;
    4. gdy wniosek zostanie złożony na formularzach niezgodnych ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu – starogardgdanski.praca.gov.pl
  16. Dofinansowanie ze środków KFS ma charakter fakultatywny, co oznacza, że Starosta może przyjąć wniosek do realizacji, odrzucić, wezwać do poprawienia lub przystąpić do negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu. W sytuacjach budzących wątpliwości, m.in. w przypadku ceny/kosztów kształcenia odbiegających od zazwyczaj spotykanych na rynku usług szkoleniowych, pracodawca może być proszony o wyjaśnienia i szczegółowe uzasadnienie dofinansowania kształcenia ustawicznego u danego usługodawcy.
  17. Urząd zastrzega sobie prawo do odmowy uwzględnienia wniosku w przypadku stwierdzenia, że cena kształcenia znacznie przekracza cenę rynkową, ustaloną na podstawie ogólnodostępnych ofert odpowiadających zakresowi wnioskowanego kształcenia ustawicznego.
  18. Kształcenie ustawiczne musi być przeprowadzone przez uprawnionych usługodawców. W zależności od formy prawnej są to instytucje świadczące usługi szkoleniowe, kształcenie ustawiczne, posiadające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w których zawarte jest określenie zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) przedmiotu wykonywanej działalności związane ze świadczeniem usług szkoleniowych w formach pozaszkolnych dla zdobywania, poszerzania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych przez osoby dorosłe. Dotyczy to również instytucji prowadzących ww. działalność (edukacyjną/szkoleniową) na podstawie odrębnych przepisów.
Wnioski oraz inne dokumenty dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego zamieszczone są na stronie internetowej Urzędu starogardgdanski.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania" -> „Pracodawcy i przedsiębiorcy" -> „Nabór II wniosków o przyznanie środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego" pod linkiem 

Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego;
  3. Regulamin przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim w 2024 r.
Załączniki
Informacja o II naborze wniosków w ramach rezerwy z KFS 9-10.09.2024.pdf (pdf, 222 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf (pdf, 3075 KB)
Formularz informacji przedstawiany przy ubieganiu się o pomoc de minimis - producent rolny.pdf (pdf, 169 KB)
Załacznik nr 1 - Program kształcenia wzór (pdf) (pdf, 127 KB)
Załacznik nr 1 - Program kształcenia wzór (doc) (docx, 19 KB)
PEŁNOMOCNICTWO.doc (doc, 129 KB)
PEŁNOMOCNICTWO.pdf (pdf, 146 KB)
Komunikat Prezesa GUS ws. przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2024 r..pdf (pdf, 140 KB)
Klauzula RODO.pdf (pdf, 122 KB)
BAROMETR Lista zawodów powiatu starogardzkiego.pdf (pdf, 105 KB)
REGULAMIN przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku.pdf (pdf, 265 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę